Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy

Byliście kiedyś w Górzycy lub okolicy? Wiecie, że można tu ciekawie spędzić czas obserwując przyrodę?

Górzyca leży na skraju doliny Odry (Lubuski Przełom Odry) i pradoliny, w której Warta uchodzi do Odry (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka). W niedalekiej okolicy są mokradła zamieszkane i odwiedzane przez tysiące ptaków, są pola i łąki żywiące jesienią i zimą wielkie stada żurawi i gęsi, są też nasłonecznione, ciepłe zbocza porośnięte rzadko spotykaną roślinnością. Są tu majestatyczne stare drzewa i piękne widoki rozpościerające się z wysoczyzny w ogrom doliny. Stąd liczne formy ochrony przyrody i działania lokalnych instytucji oraz organizacji przyrodniczych.

Poznaj to miejsce bliżej! Zapraszamy Ciebie na Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy!

Chcemy, by Festiwal był wydarzeniem, na którym każdy miłośnik przyrody znajdzie dla siebie coś interesującego.

W pierwszych dniach będziemy wędrowali po szkołach, przedszkolach i innych placówkach z warsztatami edukacyjnymi „Czytamy o przyrodzie”. Na zajęciach zajrzymy do książek przyrodniczych, przeczytamy ich fragmenty, dopowiemy do nich i pokażemy coś od siebie, porozmawiamy o nich z uczestnikami. Na koniec wspólnie wykonamy przyrodnicze zakładki do książek. Zakupione zestawy książek, które przedstawimy podczas zajęć przekażemy odwiedzanym placówkom. Tak chcemy krzewić czytanie o przyrodzie i chęć zgłębiania jej tajemnic.

Ostatni dzień Festiwalu – 16.09.2023 r., w górzyckim parku przy ulicy Ogrodowej, będzie wydarzeniem otwartym.

Zaczynamy o godzinie 11:00. Przywitamy uczestników, gości i przedstawimy rozkład jazdy. Stoiska przyrodnicze będą już czekały.

O godzinie 11:30 rozpoczną się warsztaty przyrodnicze dla dzieci.

O godzinie 12:00 będzie można spotkać się z zaproszonymi gośćmi. Wysłuchamy rozmowy z Justyną Kierat ( o zaproszonych autorach czytaj więcej poniżej)

O godzinie 13:00 pozwolimy sobie na drobne świętowanie 10-lecia istnienia naszej Fundacji!

O godzinie 13:30 rozpoczną się warsztaty wikliniarskie – dla wszystkich chętnych.

O 14:00 wysłuchamy rozmowy z Agnieszką Graclik i Karoliną Ujma

O 15:00 zapraszamy na spacer przyrodniczy po parku i najbliższej okolicy.

W międzyczasie zapraszamy do odwiedzania stoisk zaproszonych instytucji, organizacji przyrodniczych oraz twórców rękodzieła – gry, zabawy i konkursy o tematyce przyrodniczej. Będzie można zakupić bądź otrzymać liczne publikacje oraz produkty. Przez cały czas trwania imprezy będzie można wziąć udział w Przyrodniczej Grze Terenowej. Do wygrania atrakcyjne upominki!

Zakończenie wydarzenia planujemy na godzinę 16:00.

Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy jest częścią projektu „Przyroda na zboczu doliny”, który nasza Fundacja realizuje wspólnie ze Stacją Terenową Klubu Przyrodników – Muzeum Łąki w Owczarach. Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Kogo zaprosiliśmy? Wspaniałych autorów, oddanych swej pasji przyrodników, ciekawe osobowości.

Agnieszka Graclik – zoolożka, edukatorka, popularyzatorka nauki. Pasjami kolekcjonuje ciekawostki biologiczne, żyjąc w bezustannym zdumieniu nad niezwykłością świata przyrody. Od blisko 3 lat publikuje naukowe notki w mediach społecznościowych jako pani z pszyry. Autorka książki „Dziki Poradnik Przetrwania – megaporcja wiedzy o zwierzętach.”

Karolina Ujma – wychowała się na wsi w otoczeniu natury i takiego dzieciństwa pragnie dla swoich dzieci, które ten czas spędzają w wielkim mieście – Warszawie. Edukacja w przyrodzie przez jej bezpośrednią obserwację wszystkimi zmysłami, połączona z doświadczeniami, własnoręcznie wykonanymi modelami, książkami to zagadnienia, które wypełniają jej codzienność i serce. Jako nauczyciel przyrody, biologii i geografii w szkole podstawowej dostosowuje wymagania z podstawy programowej z klas 4-8 do sposobu pracy wg metody Marii Montessori.

Tworzy pomoce wspierające edukację przyrodniczą. Dzieli się nimi z innymi rodzicami, edukatorami i nauczycielami w Internecie oraz w książce Ahoj Przyrodo!

Justyna Kierat – biolog, ilustratorka i edukatorka przyrodnicza. Początkowo najbardziej interesowały ją ptaki i to one do tej pory są częstymi bohaterami jej ilustracji oraz prowadzonych warsztatów edukacyjnych. Pracę magisterską i doktorską na Wydziale

Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęciła dzikim pszczołom i obecnie to one są głównym obiektem jej zainteresowań. Bada ich różnorodność między innymi w Krakowie i Puszczy Kampinoskiej, i opowiada o nich przy każdej nadarzającej się okazji.

Autorka kilku książek, m.in. „Pszczoły miodne i niemiodne”, „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci”.

Prowadzi blogi Pod kreską i Żołna na łowach poświęcone przyrodzie.