wiadomość z terenu – tysiące gęsi!

8.03.2014 r. Fundacja wraz z Sekcją Herpetologiczną KNP UAM posadziła wierzby w sołectwie Snowidowo (pod Grodziskiem Wielkopolskim) 🙂 Niebawem zamieścimy relację od koordynatora i pomysłodawcy – Patryka Kokocińskiego.

Następnego dnia pojechaliśmy w teren, nad Jezioro Strykowskie w gminie Granowo. Mówi się, że wiosna to czas przelotów ptactwa i budzącej się przyrody… Tam właśnie zobaczyć można o co chodzi zwariowanym ornitologom 🙂 Tysiące gęsi odpoczywające i żerujące na polach przy tym jeziorze robi niesamowite wrażenie. Mieszane stada gęsi białoczelnych i zbożowych, gęgawy, które parami spacerowały po okolicy. Pewnie były i inne gatunki, ale brak lunety nie pozwolił dokładnie się przyjrzeć. Co rusz dolatywały nowe ptaki. W pewnym momencie po horyzont ciągnęły się falujące niczym wzburzone morze klucze ciągnące w to miejsce. Można to zobaczyć na filmiku 🙂

Końcowa część jeziora porośnięta jest hektarami trzciny, co stwarza dogodne miejsce do gniazdowania bardzo wielu gatunków, np. gęgaw, błotniaków, kaczek, bąków (nawet jeden odezwał się do nas), bączków, wodników, kropiatek i wielu wielu. Wzdłuż grobli rośnie pas wierzb (teraz całe w baziach) zasiedlanych przez podróżniczki, remizy, słowiki i wiele innych ptaków. Istny raj dla ornitologa i nie tylko. Każdy miłośnik przyrody się tam odnajdzie i zrelaksuje.

Niestety niektórym wierzby w rowach bardzo przeszkadzają i są usuwane. Brzegi cieków całkowicie ogołacane z roślinności na szczęście szybko porosną trzciną…

Oto kilka zdjęć 🙂

gęsi białoczelne i zbożowe

gęsi białoczelne i zbożowe

spłoszone stado

spłoszone stado

gęsi białoczelne

gęsi białoczelne

mysikrólik wśród bazi

mysikrólik wśród bazi

szpaler wierzb

szpaler wierzb

krajobraz po usunięciu wierzb

krajobraz po usunięciu wierzb

W naszej okolicy również można zobaczyć cud budzącej się wiosny 🙂 Zachęcamy do dzielenia się obserwacjami 😉

Natalia D.